Ekaineko kultur egitaraua

2022ko ekainak 02

3, ostirala

22:00/Zaldibar antzokia
Kontzertua: Nhil.

Bigarren diskoaren aurkezpena: Bizi bagina bezala.
Sarrera: 3 € (kiroldegian eta www.bibe.me)

4, larunbata
XXIV. Ferixie

9:00 Etxaflero jaurtiketa.
9:30 Kalejira txistulariekin.
10:00 Ferixiaren hasiera (baserriko produktu eta elikagaiak, artisautza, tresneria).
10:15 XXIII. txorimalo lehiaketa, erreka ondoan.
11:00 Haur eta gazteentzako tailerrak eta puzgarriak, ikastolako jolastokian.
11:00 XII. gazta dastaketa eta txapelketa, Santa Marina plazan.
11:30 Kalejira trikitilariekin.
12:30 Eskoriatzako euskal dantza taldea, Gorosarri plazan.
14:00 Sari banaketa eta errifaren zozketa.
15:00 “Zuk ekarri zuk jan” bazkaria plazan.
18:30 VII. txapel jaurtiketa txapelketa.
19:30 Larrain dantza.

19:00/Zaldibar antzokia
Antzerkia: La caja tonta.
Eskoriatzako Ausartak antzerki taldea.
Sarrera: 5 € (aldez aurretik kiroldegian).

5, igandea

19:00/Zaldibar antzokia
Antzerkia: La caja tonta.
Eskoriatzako Ausartak antzerki taldea.
Sarrera: 5 € (aldez aurretik kiroldegian).

8, asteazkena
Literatur topaketa

11:00/Huhezi
Olatu arte txalupa arraroa” ikuskizun musikatua eta poesia errezitala:
Joseba Sarrionaindia idazlea eta Ines Osinaga musikaria

11, larunbata
Luis Ezeiza herri eskolaren jaia

10:00 Kalejira, eskolatik herriko plazara.
11:00 Ikasleen emanaldiak, plazan.
11:30 Tailerrak eta jolasak, plazan.
13:00 Buruhandiak.
14:00 Bazkaria, Luis Ezeizan.
15:00 Haur parkea eta apar festa, frontoian.
18:30 DJa, plazan.

13-18 ASTE ZAPATISTA

13, astelehena

19:00/Kultur etxea
Hitzaldia: Euskara, el lenguaje primigenio y el sonido de la creación
Hizlaria: Xebe Diez Zumalabe
Txiapaseko kafea eta pastak egongo dira.

14, asteartea

17:00/Jose Arana egoitza.
Udaberri paseoa Jose Arana egoitzakoekin eta herriko trikitilariak lagunduta.

18:00/Gernika plaza
Dorleta Kortazar ipuin kontalaria.

15, asteazkena

19:00/Zaldibar antzokia
Mexikorekin bideokonferentzia.
Colectivo Cereza: “Construcción de justicia para las mujeres en Chiapas”.

16, osteguna

17:00/Kimu ileapaindegiko horman.
MURAL PARTEHARTZAILEA Ibai Urreta artistaren eskutik.
18:30/Plaza.
Haurrentzako piñatak.

17, ostirala

11:00/Luis Ezeiza Ikastetxea
Hitzaldia: Beste mundu bat posible delako
Hizlaria: Yurre.

18.00/Plaza

  • GazteTxef lehiaketa Gaztelekukoekin.
  • Tzonpantli margoketa
  • Cempazútzitl lore tailerra.

23:00/Inkernu taberna
Kontzertua: OIHU taldea.

18, larunbata

11:00/14:00 Bigarren eskuko azoka, plazan. Mahaiak egunean bertan eskatu.
12:00 Poteo musikatua Rosa Sanchezekin.
14:30 Herri bazkaria Mexikarra.

  • Tiketak 15 eurotan Inkernu, Naira, Urrestilla eta Txikibarren.

Bazkalondoan: Arrasate magia elkartearen ikuskizuna.
Ondoren: elektrotxaranga eta tonbola solidarioa

IX. Gabez Takarraran+Pasiuen
Gaueko mendi ibilbidea

Oinez

  • Ordua: 20:00
  • Prezioa: 20 €
  • Izen emate eta informazio gehiago: hemen

Korrikan

  • Ordua: 22:00
  • Prezioa: 25 €
  • Izen emate eta informazio gehiago: hemen

Ibilbidea: 25 km.
Desnibela: 1.200 metro+, 1.200 metro-.

21, asteartea

18:00/Santa Marina

Musika eskolako kurtso bukaerako emanaldia.
Banda txikiaren aurkezpena eta ikasle taldeen emanaldiak.

23, osteguna
San Juan Sua

18:00 Txorimaloaren bila. Herriko plazan elkartuko gara txorimaloaren bila joateko eta datorren urterako lore-sendorra prestatzeko/En busca del espantapájaros.
19:30 Buruhandiak/Cabezudos.
22:00 2005an jaiotakoek jasoko dute tantaia.
22:30 San Juan sua herriko plazan
Aurtengo sua 2005. urtean jaiotakoek isiotuko dute.
Ondoren, txistu doinuaren laguntzarekin, erromeria.